Mediacje.pl - logo Stowarzyszenie Mediatorów Gospodarczych - logo

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ – aktualizacja: oficjalny program

21 listopada 2019

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

dla promowania idei pokoju na świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji

ŚWIĘTO MEDIATORÓW RÓWIEŚNICZYCH

facebook.com/groups/mediacja

uśmiechnij się i bądź uprzejmy – daj sygnał życzliwości  J

W 1973 roku Bracia Brian i Michael McCormack wystąpili z inicjatywą ustanowienia World Hello Day w Stanach Zjednoczonych. Chcieli podkreślić przywiązanie do pokoju w związku z trwającym konfliktem egipsko-izraelskim. Chcieli uruchomić poszukiwanie pokojowych metod rozwiązywania konfliktów, jako antidotum na wojny. 17 września 1978 roku Prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter patronował Porozumieniu w Camp David pomiędzy Menachemem Beginem i Anwarem Sadatem, kończąc konflikt zapoczątkowany tzw. Wojną Sześciodniową.

Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w 180 krajach. 25 maja 2018 roku w Ustrzykach Dolnych I Kongres Mediatorów Rówieśniczych ustanowił Dzień Życzliwości 21 listopada również Świętem Mediatorów Rówieśniczych. W tym dniu mediatorzy rówieśniczy obdarowują nauczycieli, rodziców i wszystkich ludzi wspierających edukację serduszkami i słodyczami. Nagrywają filmy z pozdrowieniami i życzeniami.

Główne ośrodki promujące w Polsce Dzień Życzliwości to Dolny Śląsk i Podkarpacie, gdzie odbywają się happeningi, koncerty, warsztaty itp. Szczególnym symbolem tego święta jest wrocławski krasnal “Życzliwek” niedaleko Fontanny Zdrój na Rynku.

W 2019 roku zachęcamy do życzliwych gestów wobec seniorów. Może to i dobry czas, by kontynuując Kampanię “Zgoda Prezent na Dzień Dziecka”, pomóc ludziom w “spotkaniach po latach” – by odszukali się bliscy ludzie, którzy dawno nie mieli ze sobą kontaktu.

Zainteresowanym służymy pomocą: “Dom Mediacji” Wrocław, ul. Kutrzeby 5

Grażyna Lange tel. 601 166-618, lange.grazyna@gmail.com

Małgorzata Otrębska tel. 607 260-018, motrebska@mediacje.pl

Oficjalny program:

Miejsce: cała Polska, a w szczególności Wrocław i Rzeszów

zawiezienie laurek dla Noblistki Olgi Tokarczuk z konkursu ogłoszonego przy okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji

Spotkanie w Domu Mediacji Wrocław, ul. Kutrzeby 5:

9:00-9:30 – wstęp do paneli

9:30-10:00 – Radosna Chatka – Sieć Przedszkoli uczących dzieci rozwiązywania konfliktów

10:00-11:30 – debata i ogłoszenie konkursu: Kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach urodził się Koziołek Matołek? Dziecięce Listy do Świata – przesyłanie prac do 31.12.2020 – nagrody: wyjazdy do Grecji i Rzymu

11:30-13:00 – Szkoła Dialogu na Dolnym Śląsku – warsztat dla nauczycieli wrocławskich szkół

16:00 – śpiewanki Andrzeja Starca przy Krasnalu Życzliwku